TAVŞAN NERDE YATAR

(1/3) > >>

Eser ŞENGÜL:

 Arkadaşlar (her çalı dibinden tavşan çıkabilir deyimi düşündüğümüz kadar da doğru olmayabilir) en azından avcıya göre öyle olmamalı, tavşanın alışkanlıklarını bildikten sonra nereye yatacağını biraz da olsa kestirebiliriz.

Tavşanın aktif hayatı gece olduğundan akşamları yatağını terk eder ve bütün gece gezip, dolaşıp, kendine yiyecek arar , sabaha karşı da kendine yatacak yer bulur ve akşama kadar, yatağında yatar,tabi ki, gün boyu onu birileri rahatsız etmez ise. Uzun kulak etrafını gözlemler ve çok iyi tanır , yaşadığı bölgeyi iyi bilir , tüm geçitleri , nerede yatılacağını hangi patikadan insan ve evcil hayvanı geçtiğini iyi bilir.

Yatacak yer seçiminde tavşan en tehna yeri seçer (hareket olmayan yerleri) ve yattığı yer, gelen geçeni zamanında görülebilecek bir yerdir ki, tehlikeyi sezebilsin.

Yaşadığı yeri uzun zaman terketmez mecbur kalmadıkça. Onu oradan kaçırabilecek nedenler (rüzgar ve ya yağmur) yatağının
yerini değiştirmesine neden olur , aynı zamanda oralardan insan ve ya evcil hayvan sürüsü ve köpek geçerse yatağını, değiştirmesine neden olabilir. Sonbaharda çiftçi tarlasını sürerken, onun yatağını bozabilir ama hemen yanına başka yatak da yapabilir,uzun kulak bu değişiklikleri itina ile izler ve yeni yatağını buna göre seçer.Böylelikle tavşan yatacak yerini insanların rahatsız etmeyeceği bir yerde seçer ama bu iki faktörden hava faktörü daha ağır basar ve havaya göre kendine yatacak yer belirler.

Avcı arkadaşlarımız genelde tavşanın bu özelliklerini bilirler ama bazen yanlış ta yapabilirler. Hava güzel ve kurak ise , tavşan
çoğunlukla açık yerlere yatacaktır çok yakında sürülmüş tarla varsa nadasa yatar , yoksa köstek dikenlerin arasına,
yüksek anız içine ve ya yonca içine çünkü orada hareketlilik azdır.

Yağmurlu havada uzun kulak orman içine ve ya yüksek çalılar arasına sığınır,yağmur yağmadan önce tarlada kaldıysa eğer ekili yüksek ekinlerin arasında,meyve bahçelerine ve ya bağların arasına sığınırlar.Yağmur olmayıp da sert rüzgar eserse , tavşanı
kuytu yerlerde aramalıyız , sonraki günlerde rüzgar yön değiştirirse o da yatağının yerini değiştirir.

Yağmur,hava aydınlandıktan sonra başlarsa , tavşan yatağının yerini değiştirmez,akşama kadar orada yatar , ertesi günü
yağmur devam ederse o şartlara göre yerini belirler ve ya değiştirir. Bunun için bazen şaşırırız,hava yağmurlu ama tavşan açık arazide
yatıyor diye.

Bir kaç gün iyi havadan sonra,hava akşam bozarsa yani tavşan yerine yatmadan hava bozulursa,ertesi sabah onu tarlada
bulamayabiliriz . Sabah güneş doğduktan sonra,güneşli bir hava olsa bile.

Tavşan yatacağı yeri yatmadan hemen önce seçer ve yatağını anca ertesi gün değiştirir . Sabaha karşı yağmur yağarsa eğer , tavşanı tarlada bulamyabiliriz.Yağmur bir kaç gün yağmaya devam ederse ve nadaslarda suyla dolarsa uzun kulak nadasa girmez,otlu arazilerde,çalılıklar ve otlar arasında yatmaya devam eder.

İnsan ve evcil hayvanların olduğu tarlalardan tavşan kaçar.

Tavşan , köpeği gördüğünde hemen kaçmaz yatağında siner,tehlikeyi gözler ve son anda kaçar.Bunun içindir ki, avcı tavşanı kendi de aramalı , böylelikle köpeğine yardımcı olur.Bazı avcılara daha çok tavşan rastlar bazılarına da rastlamaz . Bunun nedeni ise birileri tavşanı, hisseder ve yatacağı yeri bilir diğerleri bilemez.

Tavşan ararken avcı hızlı hızlı gitmez, sanki çok yer gezip daha çok tavşan bulacakmış gibi,bu şekilde yürürse tavşanın yanından geçer tavşanda onu dikkatlice yatağından izler.Ama avcı ve köpeği yavaş yavaş çapraz yürüyüş yapıp sık sık dururlarsa,kendi etrafında dönerek,o zaman tavşan avcının onu gördüğünü zanneder ve zıplayıp kaçacar.

Bazı günlerde avcı nasıl yürürse yürüsün tavşan çok uzaktan ve ya yakından da kalkabilir.Uzaktan kalkarsa kaçmak onu kurtaracağını düşündüğündendir.

Yerler çok kuru ve hışırtı yaparsa, donmuş ise ve ya ondan önce tavşana ateş edildiyse o zaman uzaktan kaçar.

Gürültü ve yüksek konuşmalar tavşanı bir kilometre uzakta bile olsa kaçırabilir hele hele, hava soğuk ve sisli ise.Donmuş
toprağın üstünden yürürken veya rüzgar arkamızdan eserse gürültüyü tavşan çok uzaktan duyup kaçacaktır . Ilık,serin ve sakin havada,tavşan önümüzden son anda kalkacaktır,eğer ona kontrolsüz hareketler yapıp kaçırmaz isek.

Bunları bildiğinizde umuyorum ki,tavşanda şansınız artacaktır !

Saygılarımla.

Emre ÇETiNSOY:
Alıntı sahibi: Metin ERYÜKSEL üzerinde 08 Ekim 2009, 14:56:04

eser eline sağlık.. tavşan avı bu hafta açılıyor. faydalı bilgiler vermişsin..


Ender GİRGİÇ:
tarlaya gireceksin şöyle bakacaksın dikkatli ve derin bir nefes koklıyacaksın ve  yavaş yavaş gezip topallıyacaksın bak kesin tavşan vurursun tavşan vurmanın tek yolu gezerken topallamaktır.benden söylemesi fazla bilgi bende vermem ulvi aga doğru der

Erdoğan İSLAMOĞULLARI:
tavşan tarlada yatar metin in önüne çıkar bi zıplar metinde zıplar tavşan bi tarafa metin bir tarafa döner. bu doğru arkadaşlar şaka deyil. ;D ;D

Cengiz YENİ:
Faydalı paylaşım teşekkürler,,,,,
slm.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa